Principy udržitelného natáčení v ČR

Principy udržitelného natáčení v ČR

Principy pro udržitelné natáčení v ČR, které jsou prvním krokem ke standardizaci udržitelného natáčení u nás. Na jejich vzniku se podílela expertní skupina odborníků a praktiků složená ze zástupců APA, ARAS, ČT, FAMU, FTV Prima, TV Nova, postprodukčního studia Beep, produkční společnosti Beginner's Mind, poradenských společností b.green, Planet A Collective a Katedry sociologie Ostravské univerzity.

Tyto Principy představují soubor základních doporučení v rámci výroby audiovizuálního díla, které mají podpořit snižování negativního dopadu celého audiovizuálního průmyslu na životní prostředí a k jejich dodržování se mohou čeští tvůrci a tvůrkyně přihlásit dobrovolně. Principy jsou snadno aplikovatelné, vycházejí z praktických zkušeností českých i zahraničních filmových a televizních produkcí a plnit je v rámci svých projektů lze na základní či rozšířené úrovni. 

Na otázku, proč by se těmito Principy měly produkce v ČR řídit, existují čtyři jasné odpovědi:

  • Podporují udržitelný přístup v audiovizuálním průmyslu.
  • Obsahují osvědčené celosvětové minimální standardy, které zároveň začínají být pro natáčení v ČR požadovány zahraničními produkcemi působícími v ČR a některými českými vysílateli/zadavateli.
  • Pomohou produkcím snižovat negativní dopad na životní prostředí včetně snižování emisí skleníkových plynů a efektivnější využívání zdrojů.
  • Jsou snadno aplikovatelné, vycházejí z praktických zkušeností českých i zahraničních filmových a televizních produkcí.

Avšak v dnešní době už bychom snad měli pouze odpovědět proti otázkou, proč by neměly?!

Hlavní kategorie, které Principy sledují jsou:
1. Znalost udržitelnosti 
2. Energie
3. Doprava a ubytování
4. Materiály a odpady
5. Reporting

V těchto kategoriích jsou pak obsaženy body základní, tedy minimum, které produkce musí splnit, pokud chce deklarovat, že natáčela dle těchto Principů a body rozšiřující.

Principy v mnoha ohledech kopírují obdobné počiny v zahraničí, zvláště Německo a Rakousko, kde jsou však již doprovázeny i legislativou. České Principy však představují opravdové splnitelné minimum. Do budoucna budou procházet vývojem. Po zkušenostech a získání zpětné vazby produkcí, které je přijmou za své, budou revidovány, stejně tak se změnou podmínek, které u nás pro udržitelné natáčení jsou.

Principy jsou v plném znění k dispozici ZDE.

Principy zpracovala a vydala Česká platforma pro udržitelnou audiovizi.