#NENITOSLOZITE: PO NATÁČENÍ SMAŽTE

#NENITOSLOZITE: PO NATÁČENÍ SMAŽTE

Finance, kapacita, čas a celková náročnost se mnohdy udávají jako hlavní důvody proč to se zaváděním “zeleného natáčení” jde ztuha. Ne všechny věci jsou ale složité. Právě jejich jednoduchost se pak paradoxně stává také jejich hlavním nepřítelem, protože je lidé mnohdy smetou ze stolu jako “blbosti”, které nic nezmění. V sérii článků #NENITOSLOZITE vám přineseme právě tyto jednoduché tipy. Začínáme na Den Země s jedním velmi přehlíženým, o to však důležitějším tématem, které se produkcí týká ve velké míře - EMAILY.

Určitě víte, jak to chodí. Emaily přenášené přes internet se někde ukládají. Obvykle jsou uloženy na více serverech po celém světě a tyto servery jsou uloženy ve velkých datových centrech, která denně spotřebovávají obrovské množství elektřiny. A elektřina se stále většinou vyrábí z fosilních paliv, což vede k produkci emisí uhlíku (CO2e). Takže korelace je přímá, e-maily způsobují emise skleníkových plynů.

Odhaduje se, že datová centra se dnes podílejí na celosvětové spotřebě elektřiny až 3 % a do roku 2030 by měla dosáhnout 4 %. Takové průměrné centrum spotřebuje ročně 20-50 MW - teoreticky tolik elektřiny, že by to stačilo na napájení až 37 000 domácností.

Na světě bylo v roce 2019 přibližně 2,3 miliardy uživatelů elektronické pošty. Průměrná velikost e-mailu je asi 75 kb. Představte si tedy, že kdyby každý z nás smazal přibližně 10 nechtěných e-mailů (spamových i nespamových), mohlo by to zabránit uložení 1 725 000 GB dat na serverech po celém světě.

Spotřeba energie na uložení 1 GB dat je přibližně 32 kWh. Při výpočtu by to tedy znamenalo, že by se na napájení těchto serverů vyrobilo o 55,2 milionu kWh méně elektřiny. A to znamená snížení emisí CO2e o 39 035 tun, což odpovídá 19356 tunám uhlí spáleného každý den na výrobu tohoto množství elektřiny (za předpokladu, že se používají fosilní paliva). 

Společnost Orange odhadla, že kdyby každý obyvatel Francie smazal 50 nepotřebných starých e-mailů, odpovídalo by to zhasnutí 2,7 miliardy žárovek na 1 hodinu. 

Produkční emaily, callsheety a další jsou pak mnohonásobně obsáhlejší. Mapy, rozpisy, plány a protokoly vyšponují velikost emailu nad 1 i 2GB a jsou denně rozesílané celému štábu. Emaily s denními dispozicemi o velikosti 1,5 GB rozesílané štábu o 100 lidech na 50 denním natáčení tedy představuje 240 000 KWh. 

Takže, mažte emaily. Nic vás to nestojí a rozhodně to pomáhá. Upozorňujte na to průběžně svůj štáb - PO NATÁČENÍ SMAŽTE - je v tomto případě víc, než jen vtipná hláška…