Udržitelnost na 56. KVIFF v podobě přednášek o udržitelném natáčení a obsahu a také o wellbeingu a duševním zdraví.

Udržitelnost na 56. KVIFF v podobě přednášek o udržitelném natáčení a obsahu a také o wellbeingu a duševním zdraví.

Udržitelnost si razí cestu do českých produkcí, festivalů, kulturních akcí, na 56. KVIFF jsme mohli vidět první vlaštovky v programové části Industry talks, a to nejen o šetrnosti environmentální, ale i duševní.

V pondělí 4.7. proběhla v podvečerních hodinách přednáška Production Sustainability & Climate Content, tedy Udržitelnost v produkci a klima v obsahu, která pro KVIFF vznikla ve spolupráci APA (a její iniciativy Greenfilming.cz), MIDPOINT Institute a TV Nova a vedly ji Michaela Rýgrová (Greenfilming.cz) a Hana de Goeij (Head of Sustainable Filming & Content, TV Nova). 

Její záznam můžete nalézt zde a dozvědět se tak základní úvod do problematiky udržitelnosti v natáčení, a pak také jak nenásilně pracovat s klimatickým obsahem.

Dalším zajímavým povídáním z oblasti udržitelnosti pak byla diskuze Wellbeing a duševní zdraví ve filmovém průmyslu, které se zúčastnili Dennis Ruh (Director of European Film Market, Berlinale), Katarina Schapiro (Leadership Coach) a Katarina Tomkova (Producer, Kaleidoskope) a diskuzí provedla producentka Louise Johansen.

Zatímco v ČR byla toto jedna z prvních diskusí na téma duševního zdraví ve filmovém průmyslu, v zahraničí jsou stále častější a návštěvníci je mohli zaznamenat i na dalších filmových festivalech jako je Berlinale a také v Cannes. 

Filmový průmysl je náročné pracovní prostředí, kde je stres považován nikoli za diagnózu, ale za běžnou součást života. Jakých varovných znaků si všímat kolem nás i v nás samotných? A jak můžeme v branži postavené na freelancerech všichni přispět ke zdravějšímu, udržitelnějšímu a etičtějšímu pracovnímu prostředí, jako jednotlivci i jako šéfové?

Odpovědi, ale i další otázky můžete nalézt v záznamu diskuze zde.